GenelHaberlerÖnemli Bilgiler

APP Plaka Muayeneden Geçer Mi ?

 

                APP plaka kullanımları günümüz dünyasında fazlasıyla yaygın hale gelmiş olan bir kullanımdır ve özellikle de genç araba ya da motor sahibi kimselerin özellikle ilgisini ve dikkatini çekmekte olan bir plaka türüdür. APP plaka öncelikle görünümü üzerinden değerlendirilecek olur ise araç üzerinde yer alan plakalık kısmındaki bilgilerin çok daha ilgi çekici bir tarzda ve aynı zamanda çok daha dikkat çekici bir biçimde tekrardan yazılması ile ortaya çıkan bir plaka türü olarak kendisini göstermektedir. Bu durumu sağlayarak yani bir app plaka sahibi olarak dikkat çekme amacında olan insanların aynı zamanda akıllarında da belli başlı soruların dönüp dolaşmakta olduğunu bilmenizi isterim. Bu sorulardan başlıca olanları da app plakanın yasak mı olduğu ve muayeneden geçip geçemeyeceği ile alakalı olan sorulardır. Aynı zamanda günümüzde sık bir biçimde tercih edilen bir plaka türü olduğunu gördüğümüz app plakalar ilgi ve dikkat meraklısı kimseler için biçilmiş bir kaftan hüviyetindedir.

APP Plaka Nasıl Yapılır?

                APP plaka olarak adlandırılması gerçekleştirilen plaka türünün üretilmesi günümüzde genel biçimde oto sanayici olan insanlar ya da reklam işi ile uğraştığı bilinilen insanlar tarafından yapılmaktadır. Bu plakaların üretimi de dediğim gibi bu insanların elinden geçmektedir. Bununla berber siz de dilediğiniz ve de istediğiniz bir noktada kendi aracınız için bir APP plaka bulma imkanına sahip olabileceksiniz. Plaka konusunda ne kadar sık bir biçimde tercih edilirse edilsin yine de insanların akıllarını karıştırmayı başaracak olan birkaç soru da APP plaka ile beraber gelmektedir.

                App Plaka kullanımlarında en fazla tercih edilen kullanım genel olarak şekillerden oluşmakta olan plaka yazımıdır. Aynı zamanda insanlar da özellikle bir app plaka sahip olma amacında olduklarında şekilli ve dikkat çekicilik oranı epey fazla olan bu plaka türünü sık bir biçimde tercih etmektedir. Aynı zamanda bu plaka türünün araçlarına da çok ayrı bir hava katmakta olduğu inancında olan insanlar kendilerini app plaka sahibi olduklarında çok daha iyi hissetmekte ve aynı zamanda çok daha fazla mutlu olmaktadırlar. 

APP Plaka Yasak Mı? Muayeneden Geçer Mi?

                App plaka kullanımları konusunda insanların akıllarına takılmakta olan sorulardan en fazla dile geleni de app plaka kullanımının yasak olup olmadığı ve app plaka takılı olan araçların muayeneden geçip geçemeyeceği konusudur. Öncelikle bilmeniz gerekir ki maalesef app plaka türü plakaların kullanımları Emniyet Müdürlüğü tarafından yasaklanmış olan bir kullanımdır. Bu plaka türü tam olarak 2010 senesinde kullanılmaya başlanılmış olan bir plaka türü olsa bile burada 6047 sayılı olan kanunumuza göre yasaklı hale getirilmiştir. App plakanın yasaklı bir plaka türü olmasına rağmen hala bu plaka türünü kullanmakta olan kimseler ise fark edilmeleri halinde tam olarak dört yüz yirmi yedi Türk lirası ceza ödemek zorunda kalacaklardır. Fakat ceza ödemesinin söz konusu olan bu miktarı sadece ama sadece peşin olan ödemeler adına geçerli olan bir miktardır. Eğer bu noktada app plaka nedeninden ötürü yediğiniz para cezası olan dört yüz yirmi yedi Türk lirasının ödemesi sonraki zamanlara kalır ise bu miktar daha da yükselerek sekiz yüz yetmiş altı Türk lirasına çıkacaktır. Eğer siz de bir app plaka kullanımından ötürü ceza yemiş olan bir insan iseniz kesinlikle bu paranın üzerine faiz yükü de binmeden bu ödemeleri gerçekleştirmeniz sizin adınıza çok daha iyi bir işlem olacaktır. Diğer türlü ödeyeceğiniz para miktarının katlanarak artması canınızı daha da fazla sıkabilecektir. Bununla birlikte söz konusu olan bu dört yüz yirmi yedi Türk lirası para cezasının tam olarak yedi gün içerisinde ödenmesi gereklidir. Belirlenmiş olan gün sınırı sonrasında para üzerine yine miktar artışı görülebilecektir.

                Çok dikkat ve ilgi çekici bir plaka türü olsa bile bu tür plaka ürünlerinin yapılması ve araçların plakalık kısımlarına takılması yasak olmasından ötürü başınızın belaya girmemesi için dikkatli olmanız iyi olacaktır. Aynı zamanda sıra dışı bir plaka olarak da adlandırılmakta olan app plakaların muayeneden geçemeyeceği de bilinen bir gerçektir. Eğer siz de bu plaka türünü yaptırıp yakalanmam ve ceza yemem kafasında iseniz herhangi bir polis kontrol noktasında ya da bir muayene istasyonu içerisinde bu plakanızın çok kolay bir biçimde fark edilebileceğini ve bu nedenden ötürü de bir miktar ceza yiyebileceğinizi aklınızdan çıkartmamanız iyi olacaktır.

Muayeneden Geçebilecek Plakalar Nasıl Olmalılardır?

                Gerçekleştirilmiş olan araştırmaların bir neticesi olarak TÜVTÜRK içerisinde sıra dışı olarak bilinmekte olan plakaların muayenelerden geçemeyeceği verisi de ortaya konulmuş olan bir veridir ve app plakalar da bu sıra dışı plaka statüsü dahilinde yer almasından ötürü APP plaka takılı olan araçların muayenelerden geçemeyeceğini bilmenizi isterim. Bununla birlikte bir aracın muayeneden geçebilmesi adına plakasında olması gerekli olan bilgileri ise aşağıda sizlerle paylaşacağım;

                Olumlu olarak görülmekte olan plakaların üzerinde mutlaka ama mutlaka bir TR ibaresinin yer alması gerekmektedir. Aynı zamanda plakanın üzerinde bir mühür de yer almalıdır. Bununla birlikte plaka üzerinde kendisine bir yer bulan TR ibaresinin kesinlikle ama kesinlikle beyaz bir renkte olması da gerekmektedir. Bu plakanın zemininin ise mavi renkte olması bir zorunluluktur. Bazı özel olan plakaların haricinde bütün plakaların zemininin mavi bir şekilde boyanmış olması zorunlu olan bir durum olacaktır. Bununla birlikte plakanın üzerinde ay yıldızlı bir ibarenin yer alması da gerekliliklerin arasında yer almaktadır. Plakaların muayeneden geçebilmek adına belirlenmiş olan yazı karakterlerine ve yazı boyutlarına da uygunluk sağlanması beklenenler arasında yer almaktadır. bir de plakanın altında beyaz şerit detaylarının bulunması önemli olacaktır.

APP Plaka Üzerine Bilgiler

                APP plaka tanımı aslında Amerikan Pres anlamına gelen bir plaka tanımıdır. Kısa bir söylem ile bu plaka türünü bir standart dışı plaka olarak tanımlamamız da mümkün olan bir durumdur. Bununla birlikte plakaları üzerinde standart olan plaka görünümlerinin dışında farklı bir görünüm elde etmek isteyen insanların böyle bir plaka türüne genel olarak başvurdukları da bilinmekte olan gerçeklerin arasında kendisine bir yer bulmuş durumdadır. Aynı zamanda bu tür plaka kullanımlarının yasak olduğu ve herhangi bir biçimde polis kontrol noktasında ya da bir muayene istasyonu içerisinde fark edildiğinde ödenmesi zorunlu olan dört yüz yirmi yedi Türk lirası tutarında bir cezaya gireceğini de unutmamak gerekiyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu