HaberlerÖnemli Bilgiler

APP Plaka Yasak Mı ?

APP Plaka Yasak Mı ?                                                                 

                APP plaka, günümüz dünyasında daha çok gençlerin sık bir biçimde tercih etmekte olduğu bir plaka türüne verilmiş olan isimdir. App plaka, görünümüne bakılacak olursa, aracın plakalık kısmındaki bilgilerin çok daha ilki ve dikkat çekici bir biçimde yeniden yazılmasını temsil etmekte olan bir türdür. Bununla birlikte dikkat çekmek isteyen insanların çok sık bir biçimde tercih ederek çok sık bir biçimde kullanmakta oldukları app plakaların yasak olup olmadığı da insanların aklına takılmakta olan merak konularından birisi olarak dikkati üzerine çekmektedir. Aynı zamanda app plaka günümüzde çok fazla tercih edilmekte olan bir plaka türü haline gelmiştir ve sık kullanılan normal olarak adlandırdığımız plakalara göre çok daha yaygın bir biçimde kullanıldığını da görmemiz mümkün olan bir durumdur.

APP Plaka Yapılması

                App plaka türünün gerçekleştirilmesi genel olarak oto sanayici olan kimseler tarafından ya da reklamcılık ile uğraşan kimseler tarafından gerçekleştirilmekte ve onlar tarafından üretilmektedir. Dilediğiniz ve istediğiniz pek çok noktada kendi aracınız adına bir APP plaka bulma olanağına da sahip olduğunuzu bilmenizi isterim. Özellikle de tercih edilmekte olan bu yönteme karşı insanların akıllarında bulunan acaba yasak mı, acaba başım belaya girer mi soruları da yer etmiş bir durumdadır ve insanlar tarafından bu soruların cevapları da aranmaktadır. Bununla birlikte app plaka adına özellikle tercih edilen şekiller bulunmaktadır ve özellikle tercih edilen şekillerin başında da aslında kullanılan plaka kabartma yöntemi gelmektedir. Zira insanlar bu yöntemi diğer plaka görünümlerine göre çok daha çekici bulmaktadırlar. Söz konusu olan bu plaka türü dahilinde yazılarımızın özellikleri araç sahibi olan kimseler tarafından kendi zevk ve isteğine göre kolay bir biçimde belirlenebilmektedir.

APP Plaka Yasak Mı?

                Her insanın aklındaki soruya şimdi bir cevap vermenin gerekli olduğunu düşünüyorum ve evet maalesef ve ne yazık ki APP plaka kullanımları yasaktır. APP plaka kullanımları direkt olarak Emniyet Müdürlüğü tarafından yasaklanmış olan bir kullanımdır. Aynı zamanda bu plaka türümüz 2010 senesinde kullanılmaya başlanmış olsa bile 6047 sayılı kanuna göre yasaklı hale getirilmiştir. Ancak bu söz konusu olan yasa yasağına rağmen bu app plaka kullanımlarını sürdüren insanlara da dört yüz yirmi yedi Türk lirası ₺ para cezası kesilecek ve bu nedenden ötürü ceza yemiş insanların bu parayı ödemeleri de zorunlu bir durum haline gelecektir.

Fakat unutulmaması gerekir ki ödemenin bu miktarı sadece peşin olan ödemeler için geçerliliğini korumakta olan bir miktardır. Yani size kesilmiş olan bir APP plaka cezasını peşin olarak ödemeyi tercih etmeniz halinde ödeyeceğiniz tutar dört yüz yirmi yedi Türk lirası olacaktır. Ancak eğer bu cezaya dair olarak gerçekleştirilmesi gerekli olan ödemeler sonraya bırakılır ise söz konusu bu miktar sekiz yüz yetmiş altı Türk lirası ₺ olarak güncellenecektir. Eğer siz de APP plaka türü nedeninden ötürü bir ceza yemiş iseniz cezanızı üzerine faiz işlemeden ödemeniz sizin için çok daha iyi bir seçenek olacaktır. Fakat bu cezanın ilk olarak belirtilen tutarı olan dört yüz yirmi yedi Türk lirası kısmının kesinlikle ceza kesilmesinin ardından geçen ilk yedi günün ardından ödenmesi gerekli olacaktır. Bu cezanın miktarı yine cezanın ödeme süresi geçtiği zaman, yani ilk yedi gün sona erdiği zaman artış gösterecektir.

                Çevirmelerde ya da muayene istasyonlarına iş düştüğünde çok rahat bir biçimde fark edilmekte olan bu plaka türünden ötürü bir ceza ödemesi ile baş başa kalmak istemiyorsanız eğer bunun için yapmanız gereken şey ise tamamen bu plaka türünden uzak durmak olmalıdır. Aksi takdirde herhangi bir yol üzerinde giderken gerçekleştirilmekte olan çevirme uygulaması esnasında durdurularak ceza yemeniz hiçten bile değildir.

Bununla birlikte Emniyet Müdürlüğü ve yasa gereğince yasaklandığı günden itibaren oto sanayi sitelerinde ya da reklamcılarda bu tür plakaların yapıldığını görmeniz mümkün olmayacaktır. Yine de bir APP plaka sahibi olmak isteğinde olan insanlar ise bu tür plakaların günümüzde artık yasaklı bir halde bulunmalarından ötürü sosyal medya  üzerinden bu tür plakalara ulaşılmaktadır.

Kişi kullanımda bir sakınca görmese bile herhangi bir polis kontrolünde mutlaka ceza yiyecektir. Aynı zamanda sosyal medya üzerinden ulaşılabilen APP plakaların işlem tutarı ise yaklaşık olarak doksan Türk lirasıdır.

Plakaların Nasıl Olması Gerekir?

                Gerçekleştirilmiş olan araştırmalar, TÜVTÜRK’te sıra dışı olan plakaların hepsinin, tamamının muayeneden geçemeyeceğini ve aracın da bu nedenden ötürü başının belaya gireceği gerçeğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte ifadesi standart dışı olarak gerçekleştirilmekte olan bu plakaların nasıl olması gerektiği de insanların akıllarında yer etmiş olan bir merak konusu olarak kendisini göstermektedir.

Her şeyden önemlisi sahip olduğunuz plakanın üzerinde TR ibaresinin bulunması durumudur. Ardından plaka üzerinde mühür bulunması da muayene esnasında dikkat edilen bir durum olacaktır ve plaka üzerinde yer alan TR ibaresi de muhakkak bir biçimde beyaz bir renkte olması gerekmektedir. Plakamızın zemininin ise mavi renge sahip olması gerekir. Aynı zamanda plaka üzerinde dikkat edilmekte olan başka bir husus ise plaka üzerinde mutlaka bir ay yıldızlı ibarenin bulunup bulunmadığı hususudur.

Aynı zamanda plaka yazılarının daha öncesinde yasa ile belirlenmiş olan yazı karakterlerine ve yazı boyutlarına uygun bir biçimde yazılmış ve tasarlanmış olması gerekmektedir. Plakanın alt kısmında ise dalgalı olarak ifade edilen şeritlerin bulunması önemli bir husus olacaktır. Özel plakalar dışında bulunan plakaların tamamında bu durum aynen böyle gerçekleştirilmelidir.

APP Plaka Hakkında

                APP Plaka, Amerikan Pres anlamı taşıyan bir plaka türüdür ve aynı zamanda kısa bir biçimde standart dışı olan plaka olarak da tanımlanmaktadır. Aracına standartların dışında yeni bir görünüm kazandırma amacında ve hevesinde olan insanlar genel biçimde bu plaka türünü tercih ederler fakat bu plaka türünün kullanımı sakıncalıdır ve cezası da olacaktır.

Aynı zamanda kişilerin şahsi ve özel isteklerine göre bu plaka türü dahilinde renkler, yazı fontları, yazı boyutları da istendiği gibi değiştirilebilmektedir. Fakat tekrardan hatırlatmanın iyi olacağını düşünüyorum; bu plaka türünün kullanımım Emniyet Genel müdürlüğü tarafından yasaklanmıştır ve 6047 sayılı yasa uyarınca ilk yedi gün içerisinde ödenmesi gerekli olan dört yüz yirmi yedi Türk lirası tutarında bir cezayı da beraberinde getirecektir.

Aynı zamanda APP plaka kullanan kimseler muhakkak biçimde muayene istasyonlarında ya da çevirmelerde takılacaklardır. Bu nedenden ötürü de standart olarak adlandırılmakta olan plakaların kullanımı insanlar adına çok daha sağlıklı olan bir kullanım olacaktır.

Plaka Nereden Bastırılır?

                Plaka yenileme işlemi gerçekleştirme amacında birisi iseniz öncelikle bilmenizi isterim ki randevu almanıza gerek yoktur. Artık bu işlemlerin tamamlanması adına gerekli olan randevu alımlarının kalktığını bilmeniz gerekir. Siz şahsen direkt olarak size en yakın olan ya da sizin tercih etmekte olduğunuz notere giderek plaka yenileme işlemlerinin gerçekleştirilmesine başlayabilirsiniz. Bu durum da gayet kolay bir biçimde gerçekleştirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu