HaberlerÖnemli Bilgiler

Cam Film Yasak Mı ?

Cam Film Yasak Mı ?

Özellikle de araç muayene konusunda pek çok karışıklığa neden olan cam filmi uygulamasında son durumun netleştiğinden haberdar olmanızı isterim. 2018 senesinin ilk zamanlarından beri sorun olmaya devam ettiğini bildiğimiz cam filmler ile alakalı olarak nihai olan kararın alındığı da geçtiğimiz senelerde belirtilmişti. İlk olarak yasaklanmasının ardından daha sonrasında ise serbest hale getirilen cam filmi uygulamasına dair olarak asıl olarak bilinen kriter görüş konusunun engellenip engellenmediği olmuştur. Bununla birlikte 2019 senesi dahilinde ön camlar içerisinde cam filminin kullanılması durumu tamamıyla yasaklanmıştır. Bununla beraber görüşün engellenmesi gibi bir durumun ortaya çıkması halinde diğer camlar adına da iki yüz otuz beş Türk lirası kadar bir ceza verilmesi mümkün olacaktır.

Cam filmler çok klas bir görünüm sağlıyor olsa da görüşü engellemesinden ötürü illegal olarak kullanımlara neden olabileceği düşünülmüş ve bundan ötürü de cam film kullanımları yasaklanmıştır. Bununla birlikte de yasaktan sonra pek çok insan ya bu cezayı yemeye razı olmuş ya da bir oto camcıya giderek camlarında yer alan cam filmlerini söktürmeyi denemiştir. Ceza yemek ve polis ile başı derde sokmaktansa sırf biraz daha iyi bir görünüm elde edilecek diye boş yere para cezası ödemeyi gereksiz görüyorum.

Araçlarda Cam Filmi Kullanımları

Oto cam filmleri pek çok insanın da bildiği üzere pek çok farklı olan niyet için kullanılabilmektedir. Oto cam filmleri sayesinde güneş ışınlarının bir noktada yansıyarak zarar vermesi durumu engellenirken aynı zaman dahilinde dışarıdan içerinin görünmesi konusu da çok büyük oranda bu cam filmlerinin kullanımı ile beraber engellenmektedir. Sık bir biçimde yaptırılmakta olan cam filmi konusunda ise son durum kesinlikle cam filminin derecesine göre belirlenecektir. Göz sağlığı adına faydalı olarak bilinmekte olan cam filmlerin kullanılmasında herhangi bir biçimde sorun teşkil eden bir durum görülmemektedir. Fakat mutlak olarak koyu ya da kalın olmaması şartının arandığını da unutmamak gerekmektedir. Aracın iç kısmının tamamen görülmemesi, ön camın tamamıyla fark edilmiyor olması gibi durumların meydana gelmesi halinde burada bir para cezası ile karşılaşacağınızı da bilmenizi isterim.

İlla bir cam filminin kullanımı gerekli olan bir durum ise ve burada ceza almaktan sakınmak da gerektiğinden ötürü r43 cam filmlerinin kullanılması bu noktada tavsiye edilenlerin arasında yer almaktadır. kendi kendisinden film içerikli olan bu çeşit dahilinde herhangi bir biçimde görüş açısının engellenmesi gibi bir durum söz konusu bile olmayacaktır. Bundan ötürü de illa cam filmi kullanılmak isteği bulunuyor ise r43 tipi oto cam filmlerinin kullanımı üzerinize gelecek olan bir para cezasından kurtulabilmek adına gayet ideal olan bir yol olarak kendisini göstermektedir. Bunlar ile birlikte diğer oto cam türleri dahilinde genel olarak kalın olmama şartının sağlanması ile birlikte kullanıma devam edilmesi de mümkün olabilmektedir.

Cam Filmi Yasak Mı? Yasak İse Ceza Maddesi Nedir?

Var olan yeni düzenlemenin bir sonucu olarak cam filmi uygulamalarında son durumun belirtildiği esnada ceza puanı da yirmi olarak açıklanmıştır. 30/ 1-b ceza koduna girmekte olan cam filmi cezası aynı zaman dahilinde KTY yani Karayolları Trafik Yönetmeliği içerisinde madde altmış üç ile birlikte uygulanmaktadır. Görüşün engellemesi konusuna neden olabilecek olan süs ve aksesuarların içerisine dahil edilmesinden ötürü kalın ve kapalı olan cam filmlerinin de kullanımı yasak bir hale getirilmiştir.

Tehlikeli anlarında yaşanabilecek olan görüş kayıplarında gerçek anlamda geriye dönülmesi ve kayıpların da karşılanması imkansız olan sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumun engellenebilmesi adına ve diğer trafik unsurlarının da korunması gerekliliğinin doğmasından ötürü cam filmi konusu bir ceza maddesi olarak uygulamaya alınmıştır. Bu duruma bağlı olarak da dört numaralı cam filminin yasak olarak kabul edilmesinin ardından firmalar tarafından böyle bir oto cam filminin üretilmesi de söz konusu bir durum olmayacaktır. Bu durumun sebebi ise görüş konusunun tam anlamıyla bir kayba uğramasına sebep olabilecek olan karartmalar yapabilmesidir.

Aynı zamanda ön camlarda olduğu gibi arka camlarda ve yan camlarda bile dört numaralı olarak bilinmekte olan oto cam filminin yapılması 2019 senesinde yasaklananlar arasına girmiş durumdadır. Bu durumdan ötürü de hiçbir biçimde kalın ve riskli olan cam filmlerin kullanımı söz konusu olan bir durum olmayacaktır.
Cam filmi kullanımı görünüş açısından aracınıza güzel bir hava katsa bile bu kullanımların görüşü tehlikeye atmasından ötürü sizin sağlığınız üzerine bırakacağı kötü etkilerinde mevcut olduğunu bilmenizi isterim. Aslında oto cam filmlerinin bu kategori dahilinde yer alanlarının tamamen yasaklanmasındaki en önemli neden de bu olarak görülmektedir. Aynı zamanda insanların sağlığının da önemsenmesinin bir neticesi olarak yasaklandığını da söylememiz mümkün olan bir durumdur.

Cam Filmi Uygulamasında Son Durum Neler Getiriyor?

Dört numaralı olan camların kullanımın yasak olmasından ötürü diğer camlar adına da getirilmiş olan birtakım kısıtlamalar da bulunmaktadır. Bu duruma göre de öncelikli olacak biçimde ön ya da yan olan camlar adına geçirgenlik oranının yüzde yetmiş olarak belirlendiğini de bilmenizi isterim. Kapalılık ile alakalı olan durumun yüzde otuz ve üstüne çıkması durumunda da oto cam filmi cezası uygulanması söz konusu olacaktır. Yüz seksen derece olan görüş alanı dahilinde sürücü olan kimsenin mutlak suret ile rahatsız olmaması gerekliliklerin arasında yer almaktadır. bu durumun sağlanması adına da ön camlar adına yüzde yetmiş sınırının mevcut olduğunu bilmenizi isterim. Işık geçirgenliği konusunda da yine yüzde yetmişlik olan bir durum önce çıkmış halde iken acil çıkış camlarının üzerine de film taktırılması konusu yasak hale getirilmiştir.

Özellikle de yolcu taşımakta olan araçlar adına hiçbir müsamahanın gösterilmeyeceği de belirtilmiştir. Bu durumda da güvenliğin en iyi biçimde sağlanması adına da her türlü riskten uzak durulması konusu da hedeflenen konuların arasında yer almaktadır. arka camlar söz konusu olduğunda ise aracın iç kısmının görülebilecek bir biçimde kullanılacak olan oto cam filmlerinde bir sakınca görülmemektedir.

Oto cam filmi uygulanması konusunda olan son durum bu biçimde belirlenmiştir ve TÜVTÜRK tarafından onay almış olan oto cam filmlerinin kullanımı da büyük bir öneme haiz olarak kendisini göstermeyi de başarabilecektir. Muayene konusunda başarı ile bir muayenenin tamamlanması adına mutlaka ama mutlaka ön camlar dahilinde bir cam filmi bulunmamalıdır. Eğer muayene esnasında ön filmlerde cam filmi görülür ise bu aracın muayeneden olur alması konusu kesinlikle bir oluru olmayan konu olarak kendisini gösterecektir.

Cam filmlerinin nasıl olması konusunda özellik belirtmelerine de bakınacak olursak eğer araçlarda kullanılacak olan oto cam filmlerinin doksan sekiz UV korumalı olması önemsenmektedir. Aracın vekanlık ayarı i,se 80 UM sınırını asla geçmemelidir. PVC malzeme sahibi olan cam filmler ile kaplama konusunda akrilik olan esas sahibi kullanıcıların kullanılmaması ise bu durumda aracınızın muayeneden geçmesini çok ama çok zorlaştıracak etkenlerin arasına girmiş olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu