Teknik Bilgiler

DSG Şanzıman Nedir?

DSG Şanzıman Nedir?

                                      DSG ŞANZIMAN NEDİR?

               DSG şanzıman ile pek çok araç üzerinde karşılaşmaktayız ve aynı zamanda DSG şanzıman otomatik mi ya da DSG şanzıman sorunları tarzında olan konu başlıkları da pek çok insan tarafından epey bir biçimde merak edilen konu başlıklarının arasında yer almaktadır. bununla birlikte yazımızın devamında DSG şanzımanın ne olduğunu ve DSG şanzıman özelliklerini okuma fırsatı da bulabileceksiniz. Keyifli okumalar!

DSG Şanzıman ve Özellikleri

               DSG şanzımanın ne olduğu ile alakalı olan sorunun yanıtı gerçek anlamda çok basit olan ve genel bir tanım içerisinde otomatik şanzıman olarak adlandırılmakta olan bir tanım içerisindedir. DSG şanzıman tam olarak aslında bir çift kavramaya sahip olan bir şanzıman türü olarak da bilinmektedir. Söz konusu olan bu yapısı ile beraber seri kabiliyeti beraberinde getirmektedir ve pek çok insan tarafından da ayrıca sık bir biçimde tercih edilen şanzıman türlerinin de başında yer almaktadır. aynı zamanda pek çok kaynak içerisinde bu şanzımanın adlandırılması doğrudan çift kavramalı şanzıman olarak da geçmektedir. DSG olarak bilinen kavramın açılımı ise İngilizce olacak bicinde Direct Shift Gear box şeklinde gerçekleştirilmektedir.

               Çift kavramaları şanzıman olarak bilinen ya da diğer bir adı ile DSG şanzıman olarak da tanınmakta olan bu şanzıman türü içerisinde yer alan vitesleri diğer dişli özelliğe sahip olarak bilinmekte olan şanzıman türlerinden daha iyi bir biçimde değiştirme özelliğine de sahip olan otomatik bir şanzımandır. Bu yapısının bir getirisi olarak da seri bir kabiliyet imkanını sunar ve çok sık bir biçimde tercih edildiğini de rahatlıkla görebiliriz. Ayrıca çift kavramalı olarak bilinen yani DSG şanzıman türü geleneksel olan otomatik ve düz vitesin sistemlerine göre çok daha fazla güç ve çok daha fazla iyi bir kontrol imkanını da sağlamaktadır.

DSG Şanzıman Hangi Markanın, DSG Şanzımanı Kim Buldu?

               Bu gün pek çok araç markası DSG olarak bilinmekte olan çift kavramalı özelliğe sahip şanzıman tipini araçlarında kullanmaktadır. Fakat DSG yani çift kavramalı olarak bilinen şanzımanı dünya tarihinde ilk olarak kullanan marka ya da bu alanda tek olacağını rahat bir biçimde söyleyebileceğimiz marka ise kesinlikle Alman otomotiv sektörü devi Wolkswagen’dir. Bu markanın kullanmakta olduğu çift kavramalı şanzıman tipinin adı aslında DSF teknolojisi olarak hayatımıza girmişti. Fakat bu teknolojin in benzeri olan teknolojileri kullanmakta olan diğer araba markaları içerisinde de bu teknolojinin var olduğunu çok rahat bir biçimde görme şansına sahip olabileceğiz. Örnek olarak Audi içerisinde çift kavrama sahibi şanzıman teknolojine verilen isim ise S-Tronic’tir. Bu markaların tamamında farklı olan mühendislik çalışmaları uygulanmış ve bu teknolojinin üzerinde farklı yönlerin gelişmesinin de önü böylelikle açılmıştır.

DSG Şanzımana Sahip Araçların Olumlu ve Olumsuz Yönleri

               DSG yani çift kavramalı olan şanzıman sahibi araçların olumlu ya da olumsuz olarak nitelendirilen yönleri insanlar tarafından hala tartışılmakta olan bir konudur. Bununla birlikte son yıllar içerisinde son derece popüler bir hale gelen DSG şanzıman yapısının  sunmakta olduğu birtakım avantajlar da bulunmaktadır. Araçlar hızlı bir vites değiştirme imkanına sahip olurlar ve bu durum da her vites geçişi esnasında çok seri bir biçimde hareket kabiliyetinin sağlanması anlamını taşımaktadır. Bu tip şanzıman türlerinde vites geçişleri konusunda asla bir güç kaybı yaşanmayacaktır.

               DSG şanzıman türü çift kavrama kullanmasından ötürü zamanla aşınacaktır ve değiştirilmesi de gerekli olacaktır. Aynı zamanlarda yokuşlarda geri kaçabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu