Önemli Bilgiler

Egzoz muayene ücreti ne kadar?

                            EGZOZ MUAYENE ÜCRETİ, FİYATI NE KADAR?

               Trafiğe karışmakta olan araçların egzozları içerisinde havaya karışmakta olan gazların enden olduğu hava kirliliğinin önlenebilmesi adına egzoz emisyon ölçümleri gerçekleştirilebilmektedir. Hem çevrenin korunabilmesi adına hem de insan sağlığının tehlikeden kurtulabilmesi için egzoz gazlarının çok büyük bir tehdit oluşturmaması adına bu ölçümlerin düzenli bir biçimde gerçekleştirilmesinin önemi büyük olacaktır.

Egzoz Muayene Ücreti

               Egzoz emisyon fiyatı içerisinde bulunduğumuz 2021 senesi adına doksak Türk lirası olarak belirlenmiştir. Söz konusu olan bu fiyatımız ise tam olarak 1 Ocak 2021 tarihinden beri uygulanmakta olup TÜVTÜRK istasyonları dahilinde gerçekleştirilmekte olan ölçümler adına bunlar geçerli fiyatlardır. Aynı zamanda TÜVTÜRK dışında olacak biçimde pek çok servis içerisinde ölçümlerinizi gerçekleştirme şansına sahip olacağınızı da bilmeniz isterim. Söz konusu olan bu servisler bir bakanlık olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrol ve denetimi altında olup aynı zamanda bütün motorlu taşıtlar adına egzoz emisyon ölçümleri gerçekleştirmek adına da yetkili olan noktalardır.

               Dışarıda gerçekleştirmeyi amaçladığınız egzoz muayeneleri ücretleri için de ödemeniz gerekli olan miktarın yine aynı biçimde doksan Türk lirası olduğunu da bilmenizi isterim.

               Araç sahibi olan kimseler TÜVTÜRK içerisinde gerçekleştirilecek olan muayene işleminin öncesinde zorunlu bir biçimde yaptırmak zorunda oldukları egzoz emisyon ölçümünü yine TÜVTÜRK içerisinde yaptırabilecekleri gibi aynı zamanda bu ölçümü yaptırmak için başka noktalara da müracaat edebilirler. Muayene içerisinden ağır bir biçimde kusurlu olarak geçmemek adına da egzoz gazları normal olan renginden çok daha koyu bir biçimde yer almakta ise bu bakımlar muhakkak bir biçimde gerçekleştirilmeli ve aracımız, muayene istasyonlarına o işlemlerin tamamlanmasının ardından getirilmelidir. Burada unutmamanız gereken bir diğer ayrıntı da egzoz gazi emisyon öllçümü gerçekleştirilmeden araçlar muayeneyi tamamlayamazlar.

Egzoz Muayenesinden Kalmak

               Egzoz gazı emisyon değeri ölçümü ücreti ölçüm işleminin gerçekleştirilmesinden evvel peşin bir biçimde verilmektedir. Eğer sizin aracınız egzoz gazı emisyon ölçüm değerleri sınır değerlerin arasında çıkmaz ise otuz gün içerisinde yine aynı noktada ücretsiz bir biçimde tekrar ölçüm gerçekleştirme şansına sahipsiniz. Gerçekleştirilmekte olan ikinci ölçüm esnasında da sonuçlar yine sınır olan değerlerin arasında değil ise araç sahibi olan kimseler yine aynı olan noktalarda üçüncü ve yine son kez ücretsiz bir biçimde muayene işlemi gerçekleştirebilmektedirler.

               Başka bir noktada ölçüm gerçekleştirme amacında olan araç sahibi kimseler ise egzoz emisyon ücretlerini tekrar biçimde vermek zorunda kalacaklardır. Yetkili olan istasyonlar içerisinde gerçekleştirilen ölçümlerin bir neticesi olarak araçların bakımları iyi bir biçimde tamamlanır ve daha sonrasında egzoz muayenesi işleminden geçmesi de iyi bir biçimde sağlanır.

Egzoz Muayenesi Yaptırmayanlar

               Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre egzoz muayenesi tamamlanmamış olan araçların tespit edilmesi bu araçlara ayrı bir cezai işlem uygulanmasına da neden olabilecektir. Egzoz gazları yalnızca çevre sağlığını değil bununla birlikte insanların sağlığını da önemli bir ölçüde tehdit etmekte olan bir gazdır ve tam olarak da bu nedenlerden ötürü ölçüm işlemlerinin tam zamanında ve düzenli bir biçimde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 2010 senesine kadar hiçbir zaman zorunlu tutulmamış olan egzoz emisyon ölçümü konusu daha sonrasında kontrollerin artması ile beraber olarak zorunlu bir hale getirilmiştir. Bu noktada muayenelere katılmayan araçlar da ağır kusurlu araçlar olarak görülmüştür. Bakanlık tarafından gerçekleştirilmiş olan denetlemeler sırasında bu kurala uymayan araçların tamamına yönelik olarak belli miktarlar dahilinde para cezaları da kesilmiş olup tekrardan bu zorunluluk hatırlatılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu