Genel

Oto Ekspertiz Nelere Bakar?

OTO EKSPERTİZ NELERE BAKAR?

               Aracınızın belli bir dönem içerisinde bakıma ihtiyacı olacaktır ve bu bakımları sağlamanız aynı çocuğunuzun sağlığına ya da onun giyim kuşamına ne kadar dikkat ve özen gösteriyorsanız aslında o kadar önemli olan bir konu olarak da kendisini göstermektedir. Bununla birlikte aracınızın satılması aşamasında mutlaka bir ekspertiz işlemine tabi tutulması da gerekecektir. Burada pek çok konu ele alınarak ekspertiz işlemi tamamlanmaya uğraşılır ve aynı zamanda insanlar araç satarken ya da satın alırken ekspertiz işlemlerinin tamamlanması sayesinde gönül rahatlığı ile ve huzur ile bu işlemin tamamlanması konusunda çok daha iyi bir durumda olurlar diyebiliriz. Bunu sağlamanın yolu da kesinlikle böyle bir işlemin uygulanmasından geçmektedir.

Oto Ekspertiz Nedir?

               Ekspertiz olarak bilinmekte olan bu kelime Fransızca kökene sahip olan bir kelime olup tam olarak eksper kelimesinden türetilmiş olan bir kelimedir ve bu kelime Türkçe dilimize de tam olarak eksper biçiminde çevrilerek günlük kullanım içerisine de sık bir biçimde kullanılacak bir şekilde dahil edilmesi de başarı ile gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda eksper kişisi belli bir konu üzerinde teknik açı ve anlamlar dahilinden bilgi sahibi olan bir insanı simgelemekte olan bir kelimedir ve genel olarak ikinci el oto ekspertiz ise usta olan kişilerin sahip durumda bulundukları teknik olan cihaz ve ekipmanların yardımı ile birlikte otomobilleri detaylı bir biçimde incelemesi ve bu detaylı incelemenin ardından da tam olarak cevap ve yanıt sağlayabilecek bir biçimde görüş bildirebilmesi anlamını da beraberinde getirecektir.

               Oto ekspertiz işlemleri dahilinde söz konusu işleme tabi tutulmakta olan aracın geçmiş zamanlarda yaşamış olduğu kazalardan tutun da değişen parçalarına kadar mekanik aksamı dahilinde bozulan noktalarından yakın zaman içerisinde masraf çıkarabilme potansiyeline sahip olan bütün noktalara kadar otomobilinizin incelenmesinden ve onun hakkında sağlam görüş içerikli olan bir rapor oluşturulmasından meydana gelmektedir. Oto ekspertiz işlemlerinin tamamlanması ile beraber bu işlemin gerçekleştirilmesini talep etmiş olan insana yazılı bir biçimde rapor verilir ve aynı zamanda burada bilgi sunumu da çok iyi bir biçimde gerçekleştirilir. Beş yüz bir noktada oto eksperi gerçekleştirilmeden önce ikinci el bir otomobil satın alınması ileri zamanlarda çok daha sıkıntılı ve sorunlu olabilecek olan sonuçlar ile baş başa kalmanıza neden olabileceğinden ötürü bu noktada araç satın alımı gerçekleştirmeden öncesinde kesinlikle oto ekspertiz işlemlerine aracın tabi tutulması önemli ve gerekli bir durum olarak kendisini iyi bir biçimde göstermeyi de başarmaktadır.

Oto Ekspertiz Yapılmadan İkinci El Araç Neden Alınmamalı

               İkinci el otomobil pazarı dahilinde bayan kişiden az kullanılan ya da doktor kişiden yeni tarzıdna olan başlıkların altında pek çok garip gruba ilan ile karşılaşmış olmanız da gerçek anlamda olası olan bir durumdur ve şaşırılacak bir şey asla ama asla değildir. Bu noktada iddia edilmekte olan şey aslında söz konusu oan ve satılmaya çalışılan aracın tam olarak herhangi bir masrafının olmadığı konusu, herhangi bir kazasının olmadığı konusu ve veya bu noktada bir kaydının olmadığı konusunu ispatlamak adına gerçekleştirilen çalışmalar şeklindedir.

               Bütün bakım işlemlerinin aksatılmadan ve hiçbir biçimde geciktirilmeden gerçekleştirilmiş olduğu söylenen ve aynı zamanda hiçbir biçimde bir kaza olayının içerisine dahil olmadığı da belirtilmekte olan otomobillerin çok daha sonraki zamanlar dahilinde tam tercih olacak bir biçimde notlara sahip olmasından ötürü de sektör içerisinde sık bir biçimde sorun yaşanabilmektedir. Bu nedenden ötürü de tam olarak eksper raporunun önemi burada kendisini hissettiriyor olacaktır.

               Piyasa dahilinde en fazla kullanılan ve asla ama asla inanmamanız gerekli olan bu tarz iddialara ve ifadeler kullanımı aracılığı ile sizleri kandırma amacında olan kimselere ve aslında durumun daha doğrusu aracın size satma amacı taşımakta olan kimselere inanılmaması gerekir. Bu nedenden ötürü de ikinci el bir otomobil satın alınması düşünüldüğü zamanlar dahilinde araç sahibi olan kimseden bir eksper raporu talep etmeniz sizin için en mantıklı ve en iyi seçenek olacaktır. Eksper raporunu talep etmeniz durumu dahilinde böylelikle aracın söz konusu hasar durumunu da çok daha tarafsız bir bakış açısı içerisinde öğrenebilme şansına erişecek ve satın alma amacında olduğunuz ikinci el aracın geçmiş zaman dahilinde olan fiyatını da öğrenebileceksiniz. Kısacası bir eksper raporu size ikinci el araç hakkında bilmeniz gerekli olan bütün bilgileri en iyi biçimde sağlayabilecektir.

               Her ne kadar hiçbir biçimde hasar kaydı bulunmayan pek çok araç ile karşılaşma durumunuz olsa bile bu noktada dışarı kısımda onarılmış olma durumları da göz önünde bulundurulmalı ve kesinlikle dolandırıcılık tarzında olan faaliyetlere karşı da mutlaka ama mutlaka uyanık bir tavır içerisinde davranılmalıdır. Bu durum da kesinlikle söz konusu aracın oto ekspertiz raporunun detaylı bir biçimde incelenmesi durumu ile ortaya çıkabilecek olan bir durumdur. Aynı zamanda kimi ikinci el araç satıcıları da sahip oldukları araçların araç kilometreleri ile oynayarak yani sahip oldukları araçların araç kilometrelerini düşürerek hilelere başvuracak ve bundan ötürü de sizi inandırmaya çalışacaktır. Aynı zamanda bu durum sadece bu yalan ve dolandırma hikayesi ile birlikte değil aynı zamanda diğer pek çok sorun ile birlikte de insanların karşısına net bir biçimde çıkabilmektedir. Bu tür dahilinde satış işlemi gerçekleştirmekte olan pek çok insan bulunmaktadır ve muhakkak bir biçimde dikkatli olunması da gerekmektedir. İlgili olan aracın gerçek olan kilometresinin tespitini gerçekleştirme durumu şu an için geçerli ve teknik açıdan mümkün bir durum olmasa dahi geçmiş bakım ya da muayenelerine dair olan kayıtları aslında sizlere aracın kilometresi ile alakalı bilgiler de sunabilecektir.

               Aynı zamanda ikinci el otomobil pazarları içerisinde bu ve bu tarzda bulunan diğer pek çok hile ile de karşılaşmanız mümkün olan bir durumdur. Bu noktada kesinlikle önemli olan şey ise oto ekspertiz hizmeti konusunda bilinçli olmak ve bilinçli bir biçimde davranmak olacaktır. Bu durum sizin kendinizi garanti altına almanızı da sağlayacak bir durum olmasından ötürü siz de kendinizi garanti altına alabilmek adına böyle bir yol ve çareye çok rahatlıkla başvurarak böyle bir hizmetten rahatlıkla faydalanarak araç satın alma işlemleriniz esnasında bu bilgileri de görmek ve kullanmak isteyebilirsiniz.

Ekspertiz Nasıl Yapılır?

               Ekspertiz sürecinin başlaması ile birlikte öncelikle aracın sahip olduğu motor teste alınacaktır. Bu işlem konusunda amaçlanan şey ise kesinlikle güç ve yıpranma payının dışında aynı zamanda aşınma durumlarının da belirlenmesi ile alakalı olacaktır. Daha sonraki aşamalar içerisinde de bilgisayar kullanımı ile birlikte teknik ustaların yardımı sayesinde araç içerisinde boya, kaporta, değişen madde ve parça, hangi parçalar üzerinde boyanın var olduğu ya da olmadığı ve bir kaza içerisine karışıp karışmadığı durumu kontrol edilecektir. Bütün testler ayrı ayrı ustalar tarafından gerçekleştirilecek olup gerçekleştirilmiş olan bütün testler hakkında da ayrı ayrı ustalar tarafından raporlar hazırlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu