Genel

 Oto Seramik Kaplama Nedir, Faydaları Nelerdir?

 Oto Seramik Kaplama Nedir, Faydaları Nelerdir?                                       

               

Günümüzde son zamanlarda internet dahilinde sosyal medya içerisinde araç kaputunun üzerine atılmış olan çamurun neredeyse hiçbir biçimde leke bırakmadan kayıp gittiğini göstermekte olan sayısız videolar ile karşılaşıyoruz. Bununla beraber pek çok izleyici de seramik ya da nano kaplama terimlerini de bu videolar aracılığı ile hayatlarında ilk defa duymuş oluyorlar.

                Peki söz konusu olan bu video içerikleri gerçeği ne kadar yansıtmakta? Seramik kaplamalar araca zarar verir mi yoksa gerçek anlamda çamur, kuş pislikleri, asit yağmurları, tuz ve reçine tarzında olan aşındırıcı ve kirletici olan maddelerin tamamında aracı korur mu tarzından pek çok soru da insanların akıllarında yer etmiş durumdadır. Aynı zamanda insanlar bu içeriklerin bir çeşit pazarlama hilesi olup olmadığını da merak etmektedirler.

Oto Seramik Kaplama

 

                Aracınızı ilk aldığınız gün olduğu gibi muhteşem görünmesini her insan yürekten istemektedir. Fakat bütün çabalara rağmen araç üzerinde oluşmuş olan çizikler ve lekeler aracın kaportasına yayılmış ise ve aynı zamanda aracınızın boyası da güneş nedeni ile matlaşmaya başlamış ise bu noktada kuş pisliği, tuzlu yolar, ağar reçinesi, yağmur, kar, buz ve benzeri olan olumsuz hava şartlarından ötürü aracınızın boyası zaman içerisinde deforme olabilme özelliğini de gösterecektir. Bu noktada kullanılmakta olan kimyasal maddeler ve kireçli su tarzında aracımızın yıkanmasının ardından daha sonraki zamanlarda bile araç içerisinde lekelere neden olabilecek olan bir takım durumların meydana çıkması da söz konusu olabilmektedir. Pasta cila işlemlerinin uygulanması ile beraber aracınız için iyi bir parlaklık derecesi elde etmiş olsanız bile bu durum en iyi ihtimal ile sadece birkaç aylık bir süreç olacaktır ve daha sonrasında aracınızın boyasının olduğundan çok daha incelmesine de neden olabilecektir.

                Bu nedenden ötürü de insanlar seramik kaplama yöntemlerinin kullanımı ile birlikte kalıcı bir çözüm aramaktadır. Başlangıç aşaması dahilinde petrol ve de uzay endüstrisi adına tasarlanmış olan bu teknoloji daha sonrasında araçlarının daha güzel bir görünüme kavuşabilmesi adına çaba gösteren insanların aracılığı ile otomotiv endüstrisi içerisinde de hızlı bir biçimde yayılmış durumdadır.

Seramik Kaplama Ne Anlama Gelir?

                Seramik kaplama, aracınızın orijinal olarak bilinen boyasının üzerine uygulanmakta olan ve ikinci bir tabakanın da oluşturularak bu noktada aracınızın orijinal olan boyasına zarar verilmesini de engellemekte olan bir koruma tabası olarak kendisini göstermektedir. Uzun lafın kısası diyecek olur isek yüzey üzerinde görünen gözeneklerin en derin noktalarına dahi nüfuz ederek bir noktada aracın boyasının üzerinde gerçek manada bir kalkan görevine de sahip durumdadır dememiz de asla yanlış olan bir söylem olmayacaktır.

                Nano teknolojinin kullanıldığını bildiğimiz bu ürün içerisinde çok ince bir tabaka yer almaktadır ve burada bu tabanın çıplak bir göz ile çok net bir biçimde görülmesi de imkansız olan bir konudur. Söz konusu olan bu parçacıklar ise çok küçük olmalarından ötürü bir yüzey üzerine uygulandıkları zaman yüzeyi su geçirmez bir hale getirerek bütün gözeneklerin kapanmasına ve aynı zamanda da UV çizilmeler, kimyasal ürünler, aşırı ısı durumları ve hatta bir noktada anti grafiti konusunda da dayanıklı bir hale aracınızı getirecektir. Söz konusu olan bu katman da tamamen şeffaf ve görünmez olan bir katman olarak kendisini göstermektedir. Şişelerin de neden ötürü bu kadar az sıvı içermekte olduğu durumu da bu durum iyi bir biçimde açıklamakta ve insanlara da bu olayın nedenini bütün gerçekliği ile birlikte göstermektedir. Söz konusu olan bu parçacıklar gerçek anlamda çok küçük olan parçacıklardır ve bir arabanın kaplanması için de sadece tek bir ürünün kullanılması durumu bile yeterli bir durum olarak kendisini göstermeyi de başarabilecektir.

                Bu kaplama teknolojisi aracın boyası ile birlikte yarı kalıcı olacak bir biçim dahilinde bir bağ oluşturma görevini de rahatlıkla üstlenecektir. Aynı zamanda gelişmiş bir biçimde olan kimyasal özelliklerinin yanı sıra bir de var olan gelişmiş fiziksel özelliklerin de farkını hissettirmesinin bir neticesi olarak bu sistem dahilinde asla bir aşınma, asla bir dökülme, asla bir sararma, asla bir çatlama, asla bir soyulma durumu görmeniz mümkün olmayacak olan bir durumdur. Başka hiçbir nokta içerisinde yenilemeye gerek olmadan araç yüzeyini çok iyi bir biçimde bu sistem ile korumanız da mümkün bir durum olarak kendisini göstermektedir. Sistem hiçbir biçimde kiri ve suyu içerisinde barındırmamasından ötürü de temizlenmeyi çok ama çok kolay bir hale getirmektedir. Araç yüzeyinin de seneler boyunca UV, araç reçineleri, kuş pislikleri ve bu tarzda olan çevresel aşındırıcı etkenlerin bir sonucu olarak zarar görmesini ve de parlaklığını yitirmesini de iyi bir biçimde engelleyecek olan bir durumdur.

Seramik Kaplama Uygulaması

                Aracınız üzerine bir seramik kaplama işlemi uygulatma yolunda bir karar aldığınız zaman mutlaka ama mutlaka bu konu üzerine bir eğitimi olan, sertifika sahibi olan ve kesinlikle gerçekleştirdiği işte profesyonel olarak bilinen bir servise başvurmanız çok iyi bir durum olacaktır. Bu noktada işlemin süreci araç üzerinde yer almakta olan boyanın durumuna, aracınızın büyüklüğüne ve seçeceğiniz pakete göre tam olarak bir ila beş gün arasında sürebilmekte olan bir işlem olarak kendisini göstermektedir. Genel olarak her araç adına bir tek sıvı tüp bu işlemin tamamlanması adına yeterli olarak görülmektedir. Uygulama gerçekleştirilmesinin öncesinde ise yüzey iyi bir biçimde temizlenecek ve daha sonrasında yüzey üzerinde bulunmakta olan çizikler de iyi bir biçimde giderilecektir. Aynı zamanda daha sonrasında araç kurumaya alınacak ve ertesi günde ise seramik kaplama uygulamasının gerçekleştirilmesi işlemine geçilecektir. Aracı çizmeyecek durumda olan bir mikro fiber ya da daha yumuşak olan bir bezin yardımı sayesinde tek kullanımlık olan tüplerin içerisindeki madde bir beze sürülerek aracın kaportası üzerine çok hassas bir biçimde uygulanır. Seçilmiş olan bu sistem paketine göre de iki, üç ya da dört kat olacak biçim dahilinde seramik kaplama uygulaması gerçekleştirilir.

                Ürünlerin kalitesinin ve dayanıklılığının değişebileceği gerçeğini de unutmamanızı öneririm. Bu nedenden ötürü de uygulamanın fiyatları piyasa içerisinde büyük değişiklikler gösterebilecektir.

Seramik Kaplamanın Faydaları

                Seramik kaplama konusunun en önemli özelliklerinden birisi kesinlikle suyun ve diğer sıvıların geri tepmesini sağlamakta olan hidrofobik yapısı olarak söylenebilmektedir. Bir araç üzerine seramik kaplama işleminin gerçekleştirilmesi halinde yüzey üzerinde su damlacıkları asla tutunamayacak ve hızlı bir biçimde aşağıya doğru kayacaktır. Bu durum da çamur ve kireç olarak bilinen aşındırıcı maddelerin aracınızın boyası üzerine çok daha az zararlar vereceği anlamını da taşımaktadır. Arabanızı yıkadığınız durumda da bu noktada temizleme aşamasında çok daha az efor sarf edecek olmanız da bu durumun ekstra bir getirisi olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu