Bakım OnarımÖnemli BilgilerTeknik Bilgiler

Seat Arıza Kodları Ve Lambaları?

                                                               

                İspanya merkezli olarak çalışmakta olan bir otomotiv şirketi olarak adından bahsettiren Seat, 9 mayıs 1950 tarihinde kurulmuş olan bir şirkettir. Aynı zamanda günümüz otomotiv piyasaları dahilinde de Wolkswogen markasının da bir yan kuruluşu olarak görev yapmaktadır. Şirketin merkezi ilse Martorell bölgesinde kendisine bir yer bulmuş durumdadır. Audi ve Lamborghini markaları ile beraber artık varlığını sürdürmediğini bildiğimiz bir şirket olarak AMG yani Audi Marka Grubu’nun bir üyesi olarak geçmiş zamanda tanınırken günümüzde ise tamamen Alman olan Wolkswogen markasına ait bir firma olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda Seat markası tamamen genç ve sportif profile sahip olan bir otomobil markası olarak tanınan bir markadır.

                Şirketin merkezi ise İspanya, Barselona bölgesi yakınlarında yer alan Martorell bölgesi içerisinde bulunmaktadır. Üretim kapasitesi olarak yine pek çok markayı geride bırakmayı başaran bu marka kendi adından da iyi bir biçimde söz ettirmeyi başarmıştır diyebiliriz.

Seat Arıza

                Arabalarımız olup olmadık yerlerde belli başlı arızalar ve hatalar verebilir ve bunların da kendilerince belirtildiği bir takım arıza lambaları da bulunmaktadır. Söz konusu olan bu arıza lambaları sayesinde sürüş esnasında karşılaştığımız uyarı ışığının neden kaynaklı olarak yandığını da anlamamız mümkün olan bir durum haline gelmiştir. Bununla beraber arabalarda yer almakta olan arıza lambaları hatanın kaynağını bize gösterirken bazı lambaların yanması durumu da gerçek anlamda çok büyük bir öneme sahip olacaktır. Zira yanan bazı lambalar arabanın yürümesine engel olabileceği gibi aynı zamanda sizin için de tehlike oluşturan durumları da simgeleyebilmektedir. Bundan ötürü yanıp sönen bir lamba olarak değerlendirmek yerine sorunun üstüne düşerek bu lambanın neden ötürü yanıp söndüğünü anlamak ve sorunun tam olarak nerede bulunduğunu çözmeye çalışmak da çok önemli olan bir ayrıntı olabilecektir. Bundan ötürü de sürüşün güvenli bir biçimde tamamlanması adına lambaların çok büyük bir dikkat ile incelenmesi gerektiği kanısındayım.

Arıza Lambaları

                Bir araç dahilinde stop start lambasının yanmasının amacı aslında tam olarak aracın çalışabilmesi adına frenden ayağınızı çekmeniz gerektiği ile alakalı olarak yanan bir lambadır. Emniyet kemeri lambası ise sürücünün ya da yan koltuğunda oturarak yolculuk yapan insanın emniyet kemerini takmadığını gösteren bir işarettir ve emniyet kemerlerinin mutlaka takılması gerektiğini simgeleyen bir lambadır. Motor yağı basınç uyarı lambası ise sistemin içerisinde bulunan yağ basıncının düşmesi ile alakalı bir durumdur. Böyle bir durumun meydana geldiği anlaşıldığında derhal motor durdurulmalı ve araç servisine başvuru gerçekleştirilmelidir.

                Bir araç üzerinde fren sistemi uyarı lambasının yanmasının anlamı ise aracın el freninin aktif durumda olduğunu simgelemektedir. Elektromekanik direksiyon uyarı lambası ise elektromekanik direksiyon aksamının devre dışı bir modda olduğunu simgelemektedir. Söz konusu böyle bir durum meydana geldiği zaman yetkili servisin yolu mutlaka ama mutlaka tutulmalı ve sorun giderilmelidir. Soğutma sistemi uyarı lambası ise motor üzerinde yer alan soğutma suyunun gerçek anlamda  yüksek bir sıcaklığa ulaştığını simgelemekte olan bir uyarı lambasıdır. Aynı zamanda bu arıza lambası motor soğutma suyunun yeterli olacak olan seviyede olmadığını da simgelemektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığı zamanlar dahilinde motor derhal durdurulmalı ve ardından yetkili servisten de destek alınmalıdır. Dizel motor uyarısı ize dizel yakıt ile çalışmakta olan bir araç içerisinde kontağın açıldığı andan itibaren dah sonrasında sönmesinin ardından marşa başlaması durumdur. Ancak bu durum aracın çalıştırılırken değil de sürüşün sırasında yaşanır ise direkt olarak servise gidilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu