Önemli Bilgiler

TüvTürk Muayene Ücreti Ne Kadar?

TÜVTÜRK MUAYENE ÜCRETİ NE KADAR?

               Araç muayene işlemleri tam olarak 2918 sayılı olan KTK yani Karayolları Trafik Kanunu’nun otuz dördüncü maddesi uyardığında zorunlu bir hale gelmiş olan ve trafiğe katılım durumu söz konusu olan motorlu ya da motorsuz taşıtların yolcu trafik gerekliliklerine ve güvenlik konusuna uygun olup olmadığını kontrol etmenin bir yoludur. Aynı zamanda gerçekleştirilmekte olan trafik muayenelerinin amacı da trafik içerisinde yer almakta olan bütün taşıtların kusurlarının giderilmesi ve bunların da neden olabileceği kaza durumlarının önüne geçilmesidir demek de yanlış bir söylem olmayacaktır.

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

               araç muayenesini gerçekleştirmeye gitmenizden evvel öncelikle hazırlanmanız gereken birtakım durumların olduğunu bilmenizi isterim. Bir muayene işlemine gidilmesinden önce öncelikle TÜVTÜRK sitesi üzerinden online bir biçimde randevu ya da telefon araması aracılığı ile bir randevu oluşturmanız gerekli olacaktır. Daha sonrasında bu randevunun oluşturulmasının ardından aracınızın üstünde olan borç durumunu da iyi bir biçimde kontrol etmeniz gerekli olacaktır. Bu işlem esnasında eğer daha önceki zamanlarda aracınızın üzerine yazılı olan bir trafik cezası ya da OGS kaçak geçiş cezası tarzında olan borçlarınız var ise mutlaka bu borçlarınızı kontrol etmeniz gerekli olacaktır. Zira borç olan araçlar için bir muayene işleminin başlatılması söz konusu bile olmamaktadır. Aynı zamanda kontrol etmenizin gerekli olacağı bir diğer değer ise egzoz gazı emisyon ölçümünüzün yeterli olup olmadığı ile alakalıdır. Eğer geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümünüz bulunmuyor ise aracınız muayeneden ağır kusurlu raporu ile ayrılmak zorunda kalacaktır.

Ruhsatınızın Yanınızda Olması Gerekir

               Ruhsat bir trafik tescil belgesidir ve muayene işlemleri sırasında mutlaka ama mutlaka yanınızda bulunması gerekli olan bir belgedir. Bununla birlikte satış ve devir tarzında olan işlemler esnasında tescil belgesi bir noter tarafından verilmesinden ötürü yenisi düzenleninceye kadar noterin vermiş olduğu geçerlilik tarihi henüz dolmamış olan ruhsatınızın mutlaka yanınızda bulunması gerekmektedir.

Trafik Sigortanızın Varlığı Önemli Bir Konu

               Sahip olduğunuz trafik sigortasının geçerlilik tarihinin muayene işleminin öncesinde kontrol etmeniz gerekli olan bir durumdur ve trafik sigortası tescil kayıtları içerisinde motorlu bisiklet olarak geçen ve insan taşıma konusunda bir geçerliliği bulunmayan römorklar haricinde bütün araçlar için bu belge zorunlu olan bir belgedir.

Vekalet Durumu

               Eğer muayeneye getirmeyi düşünmekte olduğunuz araç size ait olan bir araç değil ise bu konu üzerinde anlatılmakta olan esaslara uymanız gerekli olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını göstermekte olan bir nüfus cüzdanı, ehliyat ya da pasaportunuzun mutlaka ama mutlaka yanınızda olması gerekecektir.

LPG’li Araçlar

               Muayeneye getirilmiş olan LPG tankı bulunan araçların üzerinde yer almakta olan etiket içerisindeki bilgilerin okunur bir biçimde gelmesi zorunlu olan bir durumdur. LPG tadilatının ardından muayene işlemler içerisinde aynı zamanda yakıt sistemi montaj belgesi ile beraber gelinmesi de gerekli olan bir durum olacaktır.

Muayene Ücreti Fiyatları

               Muayene ücreti fiyatlarının üzerinde kanun tebliği ile birlikte 2021 senesi adına yüzde dokuz oranında yeniden değerleme artışı söz konusu olmuştur. Bu noktada  kamyon, çekici, otobüs ve tankerler adına 503 Türk lirası muayene ücreti ödenmesi gerekmektedir. Otomobil, kamyonet, özel amaçlı taşıt ve arazı taşıtı olan römork ve yarı römorkların yanı sıra minibüsler adına da ödenmesi gerekli olan muayene ücreti tam olarak 372 Türk lirası olmuştur. Burada yer alan söz konusu bütün fiyatların üzerine Katma Değer Vergisi eklenerek yazılmıştır.                       

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu