Bakım OnarımÖnemli BilgilerTeknik Bilgiler

Wolkswagen Arıza Kodları Ve Lambaları?

Wolkswagen Arıza Kodları Ve Lambaları?                              

               

Almanya toprakları içerisinde 1937 senesinde tek model olan halk tipi otomobil üretimi adına NAZİ partisi tarafından Alman Otomotiv Birliği’ne kurdurulmuş olan Wolkswagen, şirketinin ismi ise Alman dilinden Türkçemize halkın arabası olarak geçmiştir. Bununla birlikte bu şirket grubunun sahibi olduğu markalar arasında Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Bugatti, Seat ve Skoda yer almaktadır. aynı zamanda dünyanın pek çok noktasında üretim gerçekleştiren bir firma olarak bilinen bu otomotiv sektörü devi, Güney Afrika Cumhuriyeti’nden Brezilya’ya kadar pek çok ülkede üretim faaliyetleri gerçekleştirmektedir.

                Aynı zamanda bu marka İkinci Dünya Savaşı’nın patlak verdiği zamanlarda ortaya çıkan bir marka olmasından ötürü de o zamanlarda Almanların savaş gücünü artırabilmek adına üretime geçmiş olan bir markadır ve tam olarak faaliyet tarihi de savaşın resmi bir biçimde başlamasının bir sene evvelini yani 1937 senesini simgelemektedir.

Wolkswagen Arızalar

                Kimi arabalar arıza lambalarının kullanımı ile uyarı sağlamasının yanı sıra aynı zamanda sesli bir biçimde uyarı sağlama özelliğine de sahip olup aynı zamanda insanların bir hata var ise uyarılması konusunda da hızlı bir biçimde davranılmasını çok daha iyi olacağı kanaati ile bu duruma yaklaşmaktadır. Söz konusu olan aracımızın mekanik bileşenleri dahilinde ve veya elektronik bileşenleri dahilinde herhangi bir aksaklık durumu, arıza ya da herhangi bir sorun bulunduğu zamanlar dahilinde aracımızın daha fazla zarar görme durumuna engel olunması adına araç arıza lambaları yanmakta ya da sesli uyarı sisteminin kullanımı ile beraber bu uyarılar kendisini göstermektedir.

                Araç arıza lambasının yanmasına ve sesli uyarı özelliklerine de ek olacak biçimde kimi araçlar dahilinde sistemi de tamamıyla durdurma özelliği mevcut olmaktadır. Bütün bunlara göre gelişmiş olan bir sürüş destek sistemine sahip olan aracımızın güvenliğini sağlayabilmek adına otomatik bir biçimde hareket etmekte olan bir motor durdurma sistemi de mevcut olabilmektedir.

                Bu markanın araçları ve bütün modelleri aslında sürücüsü olan kimselerin konfor ve güvenliklerini sağlamak için araçları içerisinde arıza lambaları göstergelerini ve çoğunlukla sesli uyarı sistemi özelliklerini de barındırmaktadır. Çok daha iyi bir seviyede gerçekleştirilmesi düşünülen sorunsuz ve kusursuz bir sürüş gerçekleştirmek adına bu lambaların iyi bir biçimde gözlemlenmesi durumu çok önemli olan bir durum olacaktır. Dolayısıyla da sürücü kimselere tavsiye edilmekte olan araç içi arıza lambalarının da ne anlama geldiğini bilmek çok büyük bir öneme sahip olan bir konudur.

Arıza Lambası Anlamları

                Araç içerisinde yer almakta olan stop start lambası sayesinde uyarı veriyor ise eğer bu noktada aracınızın çalışabilmesi adına fren üzerinden ayağınızı çekmeniz gerekli bir durum olacaktır. Eğer aracınızda emniyet kemeri lambası yanıyor ise bu noktada ya sürücü olan kimse ya da sürücü koltuğunun yan koltuğunda oturan kimse emniyet kemerini takmamış demektir ve bundan ötürü de emniyet kemeri takılmadan bu uyarı asla susmayacaktır. Aynı zamanda en önemli uyarı lambalarından birisi olarak da bilinen motor yağı basınç lambasının yanıp söndüğü zamanlar dahilinde sistem içerisinde yer almakta olan yağ oranının düşmesini simgelemektedir. Böyle bir durum başınıza geldiğinde ise seri bir biçimde motor durdurulmalı ve araç servisine başvuru gerçekleştirilmelidir. Fren sistemi uyarı lambasının yandığı durumlarda ise bu noktada el freninin aktif olduğunu anlamamız da zor bir durum olmayacaktır. Elektromekanik direksiyon lambası yandığında ise bu aygıtın devrede olmadığını anlarsınız ve mutlaka bir yetkili servise danışmanız bu noktada gerekli bir durum olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu